Jak skutecznie wdrożyć zdalne podpisywanie umów leasingowych?

Umowy leasingowe będzie można zawierać na odległość
Umowy leasingowe będzie można zawierać na odległość

Polski sektor leasingowy to jedna z lepiej rozwijających się gałęzi całej branży finansowej. W 2021 roku dzięki finansowaniu z wykorzystaniem narzędzi leasingowych 900 tysięcy przedsiębiorców sfinansowało swoje zakupy opiewające na kwotę o wartości 88 miliardów złotych.

Ze względu na regulacje prawne umowy musiały zostać podpisane papierowo, co jest nie ekologiczne, znacząco wydłuża proces zawierania umowy, a na dodatek nie współgra z dzisiejszym sektorem finansowym opierającym się na nowych technologiach.

Konieczność fizycznego podpisu na umowie leasingowej od lat jest największą barierą w cyfryzacji leasingów.

Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza wprowadzić zmiany do Kodeksu cywilnego, które dopuszczą możliwość zawierania umów leasingowych na odległość – z wykorzystaniem poczty e-mail, telefonu, wiadomości SMS czy podpisu elektronicznego/kwalifikowanego. Tym samym procedura leasingowa upodobni się do niezwykle wygodnych zakupów na elektroniczne raty.

Przedsiębiorcy będą w stanie sfinansować zakup samochodów czy też specjalistycznego sprzętu niezbędnego do działalności operacyjnej ich organizacji bez konieczności wychodzenia z biura.

Umowy leasingowe z wykorzystaniem podpisu cyfrowego to duże wyzwanie dla leasingodawców

Wprowadzenie możliwości podpisania umowy leasingowej na odległość to duży krok wprzód, który zrewolucjonizuje polski rynek zakupów w sektorze B2B. Jest to jednak również duże wyzwanie dla organizacji udzielających finansowania, które muszą zadbać o odpowiedni system pozwalający na przetwarzanie umów na odległość.

Aby wprowadzić umowy leasingowe na odległość należy spełnić wymagania stawiane przed Komisją Nadzoru Finansowego pod którą podlegają firmy finansowe udzielające leasingów. Aby spełnić wymagania KNF konieczne jest zadbanie o bezpieczeństwo przetwarzania danych oraz zapewnienie gwarancji ich niezmienności.

Tradycyjne podpisywanie dokumentu
Podpis na papierowym dokumencie nie będzie wymagany
Atende ChainDoc – system dla podmiotów oferujących umowy leasingowe na odległość

Rozwiązaniem problemów związanych z wdrożeniem umów leasingowych na odległość może być Atende ChainDoc. Autorskie rozwiązanie od Atende pozwala na zawieranie umów przez Internet z wykorzystaniem podpisu zaawansowanego, kwalifikowanego, z wykorzystaniem autoryzacji poprzez SMS czy w formie dokumentowej. Dodatkowo oferuje obieg dokumentów z inteligentnymi powiadomieniami np. o formularzu do podpisu lub konieczności dosłania dodatkowych plików.

System obejmuje między innymi historie dokumentów oraz wygodną integrację z procesorami płatności, dzięki czemu może w holistyczny sposób zaadresować wszystkie problemy wynikające z przetwarzania umów przez Internet.

Atende ChainDoc – kompleksowy system do obsługi umów leasingowych

Atende ChainDoc oferuje intuicyjny i przejrzysty interfejs użytkownika dostępny poprzez aplikację webową. Dokumenty są kategoryzowane zgodnie z konfiguracją leasingodawcy, a wypełnione formularze można przekazywać bezpośrednio z portalu klienta bez wykorzystania kanału email.

Aplikacja automatycznie wysyła przypomnienia np. o nieodczytanym dokumencie lub nieopłaconej racie, generuje raporty dla interesariuszy czy weryfikuje podpisy.

System umożliwia przekazywanie dokumentów powiązanych z umową leasingową, np. plików i formularzy do wypełnienia oraz podpisu elektronicznego. O niezmienność, bezpieczeństwo i integralność danych dba technologia blockchain.

Atende ChainDoc pozwala na gromadzenie dokumentów do kilkuset MB, wspierając archiwizację dokumentacji szkód, protokołów przekazania urządzeń, itd.

Rozwiązanie zapewnia wygodną i przejrzystą komunikację trójstronną pomiędzy leasingodawcą, klientem, a dostawcą np. w przypadku leasingu pojazdu.

Dedykowane mechanizmy umożliwiają weryfikację podpisów kwalifikowanych oraz zgodność dokumentów w chmurze z oryginałem.

Korzystając z technologii Atende ChainDoc można skutecznie wyeliminować zagrożenie przed atakami cybernetycznymi. Wszystkie załączniki do umowy, dokumenty do podpisu oraz interaktywne formularze zanim trafią do interesariuszy przechodzą specjalną kwarantannę. Dokumenty przekazywane są na trwałym nośniku bez dodawania załączników w poczcie elektronicznej, co ogranicza ryzyko ataków cybernetycznych typu malware czy phishing.

System posiada archiwum i przechowuje wszystkie dokumenty dotyczące danej umowy leasingowej. Wybrane dokumenty mogą być przechowywane w technologii WORM.

Rozwiązanie Atende ChainDoc można bezpośrednio zintegrować z popularnymi procesorami płatności, co pozwala klientom na dokonywanie płatności korzystając z jednej, kompleksowej aplikacji do obsługi leasingu.

Interfejs użytkownika aplikacji Atende ChainDoc
Interfejs użytkownika aplikacji Atende ChainDoc
O bezpieczeństwo danych w Atende ChainDoc dba technologia blockchain

Dzięki technologii blockchain rozwiązanie Atende ChainDoc Leasing zapewnia niezmienność oraz pełną audytowalność wszystkich interakcji realizowanych w systemie, a całość jest zgodna z wymaganiami stawianymi przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Dokonanie zmiany w plikach bez pozostawienia śladu w systemie jest niemożliwe dzięki temu, że te same kopie składowane są na różnych serwerach rozproszonych w sieci. Historię zapisów można przejrzeć i zweryfikować, co daje możliwość audytu oraz zwiększa zaufanie pomiędzy interesariuszami w ramach transakcji.

Atende ChainDoc bazuje na prywatnej sieci blockchain, w której zapisywane są tylko skróty do dokumentów. Instytucją stanowiącą tzw. „węzeł zaufany” w sieci Atende jest NASK SA.

O bezpieczeństwo dba technologia blockchain
O bezpieczeństwo dba technologia blockchain
Masz pytania?

Czekam na kontakt od Ciebie.

Piotr Nadrowski

Kierownik Zespołu Pozyskiwania Nowego Biznesu

[email protected]

22 295 73 00

LinkedIn