Szanowni Państwo,

W ostatnim czasie obserwujemy w Polsce wzmożone działania przestępcze polegające na próbie wyłudzenia informacji wrażliwych, danych osobowych, danych logowania i haseł w celu dalszych działań na szkodę osób dotkniętych taką formą cyberataku. Schemat ataku często opiera się na obietnicy uzyskania korzyści z operacji na kryptowalutach, które rzekomo znajdują się w posiadaniu osób atakowanych. Działania takie są również odnotowywane przez Policję i zachęcamy, aby każdą taką próbę ataku zgłaszać organom ścigania.

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w dysponowaniu swoimi danymi, o nie udostępnianie haseł i nie udzielanie zdalnych dostępów do swoich komputerów poprzez instalowanie oprogramowania, o co często proszą nieznane osoby. Równocześnie informujemy, że Atende nie prowadzi żadnej działalności związanej z rynkiem kryptowalutowym.

nagrody
Smart City dla Torunia

Michał Zalewski, Prezydent Miasta Torunia, uhonorowany tytułem Człowieka Roku 2018 podczas Smart City Forum za wdrożone w Toruniu innowacje miejskie w oparciu o technologie przyszłości. Toruńskie Centrum Usług Wspólnych (TCUW), celem podniesienia efektywności działania oraz optymalizacji kosztów obsługi podległych Miastu Toruń jednostek, wdrożyło trwały nośnik w oparciu o technologię blockchain. (fot. MMC Polska).

Klient:
TCUW

Technologia:
Atende ChainDoc

Michał Zalewski, Prezydent Miasta Torunia, odbierający nagrodę Człowieka Roku 2018 podczas Smart City Forum. Nagrodę wręcza Jacek Szczepański, Wiceprezes Zarządu Atende SA
Czym jest blockchain?

Blockchain to “łańcuch bloków danych”, sposób zapisu informacji do bazy danych (np. transakcji), które ułożone są w postaci następujących po sobie bloków. Każdy kolejny blok zawiera jednocześnie odniesienie do poprzedniego bloku, przez co tworzy się nierozerwalny łańcuch.

Dokonanie jakiejkolwiek zmiany w zapisach historycznych jest niemożliwe dzięki temu, że te same kopie całego łańcucha są składowane na różnych serwerach rozproszonych w sieci. Baza danych jest współdzielona przez publiczną lub prywatną sieć komputerową. Transakcje w blockchainie są nieodwracalne i w pełni zabezpieczone. Historię zapisów w bazie danych opartej na technologii blockchain można przejrzeć i zweryfikować, co daje możliwość audytu oraz zwiększa zaufanie. Jednocześnie każdy węzeł komputerowy w sieci przechowuje kopię bazy danych, więc nie ma pojedynczego punktu awarii.

Ikonka obrazująca łańcuch
Czym jest i jakie ma zalety
prywatna sieć blockchain?

Prywatny blockchain pozwala na wybór partnerów i uczestników tworzących sieć blockchain, dzięki czemu budowane są sieci branżowe. Prywatny blockchain zapewnia bezpieczeństwo i poufność informacji, a sam zapis danych jest szybki i nie wymaga tak dużych zasobów (związanych np. z zużyciem prądu) jak sieci publiczne.

Ikonka obrazująca prywatną sieć
Czym jest hash w technologii blockchain?

Każda informacja w sieci blockchain jest matematycznie zaszyfrowana jako „hash” zanim jest dodana jako nowy blok do łańcucha historycznych rekordów. Hash, to krótki ciąg znaków przyporządkowanych do dowolnie dużego zbioru danych przy pomocy tzw. funkcji hashującej. Skróty umożliwiają użycie stosunkowo krótkiego ciągu znaków, które odpowiadają konkretnej transakcji zapisanej w blockchainie i możliwej do weryfikacji w każdym momencie.

Ikonka obrazująca hash
Łańcuch bloków obrazujący technologię blockchain
aktualności
bądź na bieżąco
18.02.2021
Nowa spółka Atende Industries rozwija Smart Grid i IoT

Wraz z początkiem 2021, w ramach Grupy Atende rozpoczęła działalność nowa spółka Atende Industries, która powstała w wyniku wydzielenia ze spółki Atende Software zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ta część działalności posiada 10-letnie doświadczenie w sektorze energetycznym, w zakresie wdrażania inteligentnych sieci energetycznych (ang. Smart Grid).

czytaj więcej
10.02.2021
OmniChip w unijnym konsorcjum projektującym rozwiązania oparte na hologramach dla branży motoryzacyjnej

Nawigacja wyświetlana w formie hologramu, zamiast na ekranie? Brzmi jak wizja z dalekiej przyszłości, tymczasem dzięki niedawno rozpoczętemu unijnemu projektowi REALHOLO oraz technologii MR (ang. mixed reality), trwają prace, aby przeistoczyć ją w prototyp.

czytaj więcej
baza wiedzy
skorzystaj z naszej wiedzy
Phishing - czy mamy się czego bać?
Cisco Webex to narzędzie umożliwiające
5 technologii umożliwiających trwałe
Masz pytania?

Nasi doradcy czekają na kontakt od Ciebie.

Piotr Nadrowski

Kierownik Sprzedaży ds. Kluczowych Klientów

[email protected]

22 295 7523

LinkedIn