SMaCS – od 2.5G do 5G

Sprawnie zarządzaj usługami mobilnymi w sieciach wszystkich generacji

U podstaw systemów zarządzania logiką biznesową produktów opartych na transmisji danych oferowanych przez operatorów, znajduje się zwykle rozwiązanie typu PCRF (Policy Control and Rules Function). Umożliwia ono m.in. zestawianie połączeń telefonicznych w technologii VoLTE oraz VoWiFi i zarządzanie politykami, takimi jak: jakość transmisji danych, wskazywanie sieci i typowanie które aplikacje używane przez abonenta i kiedy mają mieć darmową transmisję danych, a także kontrolę limitu danych, z których klient może korzystać w ramach swojej taryfy.

W sieci 5G rola PCRF (zwanego w tym przypadku PCF – Policy Control Function) stała się jeszcze bardziej istotna. Praktycznie nie ma elementu ekosystemu oferowanych przez operatorów usług 5G, na którego PCF nie miałby wpływu.

Postaw na Atende SMaCS: dedykowany PCRF

Atende od początku uczestniczyło w transformacji polskiego rynku telekomunikacji mobilnej z sieci zorientowanej na połączenia głosowe do sieci zorientowanej na transmisję danych. Spółka wspierała polskich operatorów sieci mobilnych w dokonaniu tej transformacji, budując dla nich sieć rdzeniową EPC (Evolved Packet Core). W oparciu o to doświadczenie i w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów powstało rozwiązanie SMaCS (Service Management and Charging System)

SMaCS to autorskie rozwiązanie PCRF, stworzone w zakresie zarządzania jakością usług świadczonych abonentom oraz do rozliczania ich zużycia. Od wielu lat stanowi „serce” systemu transmisji wiodących operatorów mobilnych w Polsce. System ewoluuje wraz z nowymi potrzebami klientów, dostosowując się do dynamicznie zmieniającego się krajobrazu usług operatorskich.

Kluczowe cechy SMaCS

  • Unikalne połączenie funkcji PCRF z systemem rozliczeniowym (Online Charging System) oraz wewnętrzną bazą profili użytkowników
  • Funkcja PCRF/OCS dla produktów transmisji danych korzystająca w podejmowaniu decyzji z parametrów takich jak profil użytkownika, ilość zużytych danych itp.
  • Kompatybilność ze standardowymi elementami sieci telekomunikacyjnych (mobilnych i stacjonarnych): GGSN/PGW, P-CSCF, SPR, OCS
  • Funkcja PCRF dla usług VoLTE/VoWiFi oraz systemu 3GPP AAA - komponentu niezbędnego do realizacji usługi VoWiFi
  • Funkcja PCF w sieci 5G
  • Łatwość adaptacji i integracji z niestandardowymi systemami, specyficznymi dla klienta

Uśmiechnięta kobieta trzymająca telefon
Kluczowe korzyści SMaCS
01Ikonka wykres

Kontrola

Kontrolowanie zużycia danych w sposób w pełni autonomiczny lub we współpracy z zewnętrznym systemem OCS

02Ikonka obrazująca uproszczenie

Uproszczenie

Modularność i łatwość rekonfiguracji umożliwiająca tworzenie i obsługę złożonych scenariuszy biznesowych

03Ikonka dwie strzałki naprzeciw siebie

Integracja

Połączenie kontroli nad siecią starej oraz nowej technologii 5G w jednym systemie

04Ikonka obrazująca spójność

Spójność

Możliwość zaoferowania abonentom usług mobilnych spójnego portfela produktów, niezależnie od technologii, z jakiej korzystają

Dzięki Atende SMaCS operatorzy mogą być spokojni: nie tylko sprawnie obsłużą miliony klientów, ale też szybko wdrożą nowe usługi, co jest kluczem do osiągnięcia sukcesu, w szczególności na rynku usług mobilnych. Ciągle rozwijamy i modernizujemy nasze rozwiązanie biorąc pod uwagę szybkie zmiany zachodzące w obszarze EPC.

Andrzej Jaśkiewicz, Dyrektor Działu Rozwiązań Mobilnych Atende SA
Andrzej Jaśkiewicz
Dyrektor Działu Rozwiązań Mobilnych w Atende SA
Masz pytania?

Czekam na kontakt od Ciebie.

Joanna Tabisz

Dyrektor Działu Sprzedaży Sektor Telekomunikacja

[email protected]

22 295 73 00

LinkedIn