Phoenix Systems odnosi sukces na międzynarodowym rynku energetyki

2/25/2015

Phoenix Systems, polska spółka należąca do Grupy Atende, we współpracy z międzynarodową korporacją Freescale stworzyła i certyfikowała rozwiązanie Phoenix-PRIME. W efekcie polski produkt posłuży do projektowania inteligentnych liczników energii. Produktem zainteresowały się już producenci liczników z Europy i Azji.

Współczesna energetyka dąży do wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań Smart Grid, których ważną część stanowi komunikacja PLC (ang. Power Line Communication), służąca do przesyłania danych pomiarowych między inteligentnymi licznikami a dostawcą energii. W ramach komunikacji PLC wyróżniamy standard PRIME, wdrożony już w ponad 10 krajach na całym świecie, m.in. w Hiszpanii, Brazylii i Australii. W wyjątkowy sposób standard ten zaimplementowała polska spółka Phoenix Systems, która jako jedyna na rynku, stworzyła całkowicie programową implementację o nazwie Phoenix-PRIME, przeznaczoną dla mikrokontrolerów.

Phoenix-PRIME to rozwiązanie pozwalające zredukować ilość komponentów sprzętowych w urządzeniach wykorzystywanych w Smart Grid na rzecz rozwiązań programowych. Od strony produkcyjnej pozwala na uproszczenie konstrukcji, dzięki efektywnemu wykorzystaniu standardowych mikrokontrolerów. W październiku ubiegłego roku produkt Phoenix-PRIME Board zdobył światową certyfikację, co ułatwiło mu dotarcie do międzynarodowych klientów. Do tej pory wiele firm implementowało standard PRIME wyłącznie przy pomocy dedykowanych układów scalonych typu SoC (ang. System-on-a-chip), składających się z procesora sygnałowego, implementującego warstwę fizyczną, oraz procesora aplikacyjnego, implementującego wyższe warstwy. Innowacyjność produktu Phoenix Systems polega na tym, że PRIME został zaimplementowany jako oprogramowanie dla prostego procesora ogólnego przeznaczenia, dzięki czemu klient otrzymuje efektywne, otwarte i tanie rozwiązanie.

Obecnie firma pracuje nad implementacją nowego standardu komunikacji PLC – Phoenix-G3.