Maspex w chmurze AWS

Klient: Maspex

Maspex jest największą prywatną polską firmą w branży spożywczej oraz jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Przedsiębiorstwo wytwarza swoje produkty w 15 nowoczesnych zakładach na terenie Polski i za granicą. Firma w ciągu 30 lat od swojego powstania stała się poważnym koncernem międzynarodowym, który z powodzeniem podbija kolejne rynki. Już w 2012 roku Maspex, jako jedno z pierwszych polskich przedsiębiorstw, zdecydowało się zacząć poważnie wykorzystywać usługi chmury publicznej.

Wyzwania działu marketingu w Maspex

Grupa Maspex na co dzień pracuje z ogromną liczbą klientów i produktów, w różnych modelach biznesowych. Dlatego bardzo ważną kwestią jest zapewnienie płynnego działania oraz wysokiej dostępności wszystkich serwisów internetowych, reprezentujących flagowe marki producenta, niezależnie od aktualnego obciążenia sieci, pory dnia, czy nawet strefy czasowej. Dla działu marketingu kluczowe było uruchamianie nowych kampanii marketingowych w jak najkrótszym czasie oraz bez konieczności inwestycji w sprzęt i infrastrukturę, potrzebnych do budowy środowisk on-premise.

Wdrożenie

Zespół inżynierów Atende zaproponował ustandaryzowanie wszystkich serwisów internetowych i przeniesienie ich do chmury Amazon Web Services (AWS). Takie podejście przyniosło wiele korzyści – zniknęła konieczność inwestycji w sprzęt i oprogramowanie potrzebne do uruchomienia stron, a zasoby są zawsze dostępne od ręki i gotowe do realizacji wszystkich pomysłów działu marketingu. Rozwiązanie to cechuje się dużą skalowalnością, co sprawdza się zarówno, kiedy kampania okazuje się dużym sukcesem i generuje duży ruch na stronie, jak również po zakończeniu akcji, kiedy to usługę po prostu się wyłącza i wszystkie zasoby zostają uwolnione. Korzystanie z usług cloudowych umożliwiło ponadto zmianę struktury wydatków na IT i przeniesienie ich z części inwestycyjnej (CAPEX) do kosztów części operacyjnej (OPEX), co lepiej odpowiada strukturze kosztów marketingu i pozwala łatwo powiązać wydatki na IT z konkretną kampanią marketingową. Duża liczba serwisów internetowych i częstotliwość ich uruchamiania w AWS spowodowała ponadto konieczność usystematyzowania przez inżynierów Atende architektury chmury, zasad tworzenia i wykorzystywania zasobów, przestrzegania ustalonych polityk i pilnowania kosztów. Zespół Atende obecnie wspiera wszystkie serwisy działające w AWS oraz wspólnie z Maspex dba o ich bezpieczeństwo i sprawne działanie.

Korzyści

Możliwość szybkiego uruchamiania nowych serwisów internetowych

Brak konieczności inwestycji w sprzęt i oprogramowanie

Zapewnienie działania serwisów niezależnie od ich popularności

Obniżenie kosztów IT i powiązanie ich z konkretną kampanią marketingową

Wysoki poziom bezpieczeństwa serwisów

Zmiany, które ciągle zachodzą w branży FMCG, są swego rodzaju napędem dla cyfrowej transformacji w naszej firmie. Jednym z pierwszych działań transformacyjnych, które zrealizowaliśmy, było przejście z niektórymi usługami internetowymi do chmury publicznej. Inicjatorem tych zmian był dział marketingu, który jako pierwszy dostrzegł szereg korzyści, które płyną z używania tych rozwiązań. W tym obszarze od kilku lat współpracujemy z firmą Atende, która wspiera nas w zapewnieniu sprawnego działania stron internetowych naszych produktów i akcji marketingowych, zbudowanych i zarządzanych głównie na platformie chmurowej AWS.

Krzysztof Zajda
CIO, Maspex
Masz pytania?

Nasz doradca czeka na kontakt od Ciebie.

Paweł Pętlicki

Starszy Konsultant Wsparcia Sprzedaży

[email protected]

LinkedIn