Ministerstwo Zdrowia zatwierdziło system do e-recept spółki Atende Medica

4/16/2018

Medicus Online został pozytywnie zaopiniowany w efekcie testów integracyjnych z Systemem P1, weryfikujących oprogramowanie jednostek medycznych i aptek w zakresie wystawiania e-recept oraz ich realizacji – ogłosiło pod koniec ubiegłego tygodnia Ministerstwo Zdrowia. Medicus Online to system informatyczny dla sektora medycznego spółki Atende Medica z Grupy Atende. Elektroniczne recepty będą wystawiane pierwszym pacjentom już w maju w Siedlcach i w Skierniewicach. Zgodnie z obowiązującą ustawą mają one trafić do powszechnego użytku od 1 stycznia 2020 r.

Wprowadzenie systemu Medicus Online do obsługi elektronicznych recept wyeliminuje problem wynikający z niepoprawnego odczytu pisma odręcznego, zwiększy bezpieczeństwo pacjentów poprzez ograniczenie możliwości wydania nieprawidłowego leku, ułatwi zakup leków w różnych aptekach oraz umożliwi dostęp do historii wystawionych recept, dzięki czemu proces leczenia będzie lepiej skoordynowany – mówi Tomasz Judycki, członek zarządu Atende Medica.

Pilotaż e-recept koordynowany przez Ministerstwo Zdrowia trwa od połowy lutego br. System Medicus Online został przetestowany podczas Projectathonu e-Recepty, który odbył się w dn. 19-20 marca w siedzibie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.  Podczas Projectathonu sprawdzana była m.in. poprawność komunikacji pomiędzy platformą P1, a systemami usługodawców oraz zgodność elektronicznych dokumentów recept i jej realizacji z Profilami IHE: PRE i DIS oraz HL7 CDA zaimplementowanymi w P1.

Po przejściu z sukcesem testów, Medicus Online znajduje się na liście siedmiu systemów gotowych do obsługi informatycznej e-recept w Polsce.