Dokumenty publiczne oraz prywatne wysyłane poprzez blockchain w Prévoir

11/3/2020

Atende wdrożyło oparte na blockchain usługi wysyłki oraz archiwacji cyfrowych dokumentów w Prévoir. To pierwszy ubezpieczyciel, ale nie ostatni, dla którego rozwiązanie autorskie Atende zapewnia usprawnienie i obniżenie kosztów obsługi klientów poprzez digitalizację procesów. Atende ChainDoc, wdrożony już w ponad 20 instytucjach finansowych, w tym kilkunastu bankach spółdzielczych, oferuje szybką, bezpieczną i wygodną elektroniczną dystrybucję dokumentów każdego typu. 

Prévoir jest towarzystwem ubezpieczeniowym, założonym w 1910 roku we Francji. Specjalizuje się w indywidualnych ubezpieczeniach na życie. Głównym celem, jaki sobie stawia, jest zapewnienie ochrony finansowej rodzinom w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych tj. choroba, wypadki, inwalidztwo czy śmierć.

Zdecydowaliśmy się na wdrożenie systemu  Atende ChainDoc z trzech powodów: usprawnienie  procesu zawierania polis, obniżenie kosztów oraz aspekt związany z ochroną środowiska naturalnego, czyli wyeliminowanie dokumentów papierowych. – mówi Beata Graczyk, Dyrektor Oddziału Prévoir w Polsce. Dzięki wdrożonemu rozwiązaniu, klienci Prévoir otrzymają dokumenty poprzez moduł komunikacji elektronicznej spełniający wymagania tzw. trwałego nośnika, a także możliwość ich cyfrowego podpisywania.

Atende – jako pierwsza firma na rynku w Polsce  –  już od dwóch lat świadczy komercyjnie usługi trwałego nośnika, łączące w sobie zalety technologii WORM oraz blockchain, w sposób niezaprzeczalny gwarantując niezmienność treści, formy oraz momentu publikacji dokumentu. ChainDoc bazuje na prywatnej sieci serwerów, w której węzłem zaufanym jest serwer NASK SA i w której zapisywane są tylko skróty dokumentów. Od ponad roku, w ramach rozwiązania firma oferuje także wysyłkę dokumentów prywatnych, adresowanych do konkretnych osób. W praktyce oznacza to, że klienci Atende ChainDoc korzystają z placówek bez papieru. 

Technologia blockchain znajduje doskonałe zastosowanie na rynku ubezpieczeń. Cyfryzacja i przejście na model „paperless′, w połączeniu z utrwalaniem dokumentów i danych ze stemplem czasowym umożliwia zdalną komunikację z klientem oraz zawieranie transakcji na odległość, co doskonale odpowiada na wyzwania czasów pandemii, a w sferze operacyjnej umożliwia optymalizację procesów i obniżenie kosztów funkcjonowania instytucji ubezpieczeniowej – mówi Jacek Szczepański, wiceprezes zarządu Atende S.A.