Blockchain w nowej usłudze dla logistyki

1/14/2020

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Logistyki i Magazynowania (Ł-ILIM) oraz Atende podpisały umowę, na mocy której Ł-ILIM zapewni serwery pełniące rolę Branżowego Węzła Zaufanego w ramach wspólnie oferowanego rozwiązania blockchain, opartego na ChainDoc – autorskiej usłudze Atende. Współpraca pomiędzy Instytutem oraz Atende stanowi gwarancję bezpieczeństwa oraz poziomu świadczenia usług blockchain o najwyższym standardzie.

Na świecie blockchain cieszy się szczególną popularnością właśnie w branży logistyki ponieważ dzięki atrybutom takim jak trwałość i niezmienność adresuje konkretne jej potrzeby i redukuje koszty (np. papierowego obiegu dokumentów). Rozwiązuje problemy związane m.in. z przejrzystością łańcucha dostaw, warunkami przechowywania i transportu towarów czy rozliczeniami w czasie rzeczywistym pomiędzy dostawcami.

- Tworzenie środowiska dla nowych usług, które będą wspierały rozwój sektora logistyki traktujemy jako naszą misję. Obserwowane już wdrożenia blockchain w usługach transportowych, czy opakowaniach zwrotnych mobilizują nas do działania. Znajomość branży i interdyscyplinarne kompetencje wykorzystujemy projektując wspólnie z Klientami nowe rozwiązania i produkty – podkreśla dr hab. Arkadiusz Kawa, Dyrektor Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Logistyki i Magazynowania.

Bazując na technologii blockchain, Atende SA stworzyło rozwiązanie pn. ChainDoc, które wykorzystuje prywatną sieć węzłów (serwerów). ChainDoc zbudowany jest na otwartym kodzie programistycznym, co gwarantuje przejrzystość rozwiązania i daje pewność dotyczącą zakresu jego działania. Jest to jednocześnie zamknięty i prywatny blockchain oparty o zdefiniowanych uczestników i zlokalizowane w Polsce zaufane węzły komputerowe.

ILIM jako dostarczyciel Branżowego Węzła Zaufanego w budowanej przez Atende sieci blockchain jest kluczowym podmiotem w procesie autoryzowania oraz weryfikacji transakcji branżowych. Na mocy wcześniejszej umowy, we wszystkich prywatnych sieciach blockchain oferowanych oraz administrowanych przez Atende, Centralny Węzeł Zaufany dostarcza NASK SA.

– Zawarcie umowy z ILIM oznacza dla nas otwarcie naszego rozwiązania opartego na blockchain na zupełnie nowy rynek. Zdecydowana większość zrealizowanych przez nas do tej pory komercyjnych wdrożeń miało miejsce w branży administracji publicznej i branży finansowej. Tymczasem branża logistyki wydaje się naturalnym ekosystemem dla tej technologii, gdzie wartości takie jak trwałość, niezparzeczalność i niezmienność zdarzeń mają fundamentalne znaczenie – powiedział Jacek Szczepański, Wiceprezes Atende SA ds. Operacyjnych.

W blockchainie każda informacja jest zaszyfrowana przed dodaniem jej jako nowy blok do łańcucha historycznych rekordów. Wprowadzenie jakiejkolwiek zmiany w zapisach historycznych jest niemożliwe dzięki temu, że te same kopie całego łańcucha są składowane na różnych serwerach rozproszonych w sieci. Dodatkowo, w rozwiązaniu ChainDoc utrwalane dokumenty nie wychodzą poza środowisko klienta, jak również zapewniony jest mechanizm realizujący prawo do zapomnienia wynikający z ustawy RODO.