Atende współautorem pierwszego raportu PIIT nt. technologii blockchain

12/11/2018

W poniedziałek, 10 grudnia odbyła się premiera raportu „Blockchain w Polsce. Możliwości i zastosowania′, przygotowanego przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji we współpracy z Atende. Raport opisuje istniejące wdrożenia biznesowe tej technologii w Polsce i został stworzony nie przez teoretyków, ale praktyków blockchain. Już od dzisiaj 90 stronicowe opracowanie można pobrać całkowicie za darmo z oficjalnej strony raportu https://www.raportblockchain.pl/

Raport jest kompleksowym przewodnikiem po technologii blockchain skierowanym do biznesu, a także źródłem wiedzy i inspiracji dla dziennikarzy i członków kadry zarządzającej, szukających innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na współczesne biznesowe wyzwania. Publikacja pokazuje możliwości wykorzystania technologii blockchain w polskich warunkach, a główną część raportu stanowią opisy zastosowań, przeanalizowane z punktu widzenia ich skutków biznesowych, które pozwalają odnaleźć nowe, interesujące zastosowania tej technologii w firmie.

Raport jest owocem Komitetu Fintech działającego przy Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

W otaczającym nas świecie odkrycie technologii blockchain jest tym, czym było wynalezienie komputera do dokonywania skomplikowanych obliczeń – mówi Marcin Chruściel, Przewodniczący Komitetu Fintech przy PIIT oraz Wiceprezes Zarządu ds. Rynku Konsumenckiego w Orange Finanse -  Od tego momentu nastąpił rozkwit usług bankowych i rozwój bankowości. Dziś blockchain szykuje nam kolejną przejażdżkę rollercosterem w przyszłość. Zmieni się dosłownie wszystko: od prostych operacji, po globalne zaawansowane procesy rozliczeniowe. W Komitecie Fintech doszliśmy do wniosku, że potrzebne jest rzetelne opisanie technologii tak, aby blockchain z tytułów nagłówków gazet i artykułów w Internecie trafił na listę projektów transformujących wiele obszarów  firm. Gdzie i jak? Zapraszamy do lektury o tym, co już zrobili Ci, którzy zrozumieli przewagę nowej technologii.

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji realizuje swoją misję – współtworzenie fundamentów cyfrowego rozwoju Polski, podejmując wiele działań, których celem jest rzetelne promowanie cyfrowych innowacji – mówi Borys Stokalski, Prezes PIIT - Jednym z nich jest niniejszy raport, przygotowany przez ekspertów Izby, pod kierunkiem Marcina Chruściela, przewodniczącego działającego w Izbie Komitetu Fintech. Liczę na to, że znajdziecie w nim państwo wiele  inspiracji dotyczących praktycznego zastosowania technologii blockchain, bo to właśnie mądre zastosowania są źródłem wartości technologicznych innowacji.

Jednym z autorów publikacji jest Michał Legumina, Dyrektor Działu Innowacji i Rozwoju w Atende oraz architekt rozwiązania autorskiego opartego na technologii blockchain pn. ChainDoc. Michał Legumina był odpowiedzialny za dwa pionierskie, komercyjne wdrożenia ChainDoc w Polsce. W publikacji pomógł opisać funkcję realizowaną przez blockchain m.in. w ramach trwałego nośnika, określając w jaki sposób blockchain rewolucjonizuje tradycyjne podejście do komunikowania się z klientami pod względem efektywności kosztowej i biznesowej.

Świadomość, czym jest trwały nośnik, jest coraz bardziej powszechna. Wszystkie firmy chcą stopniowo odchodzić od papieru. Zamiast wysyłać odbiorcom regulaminy drukowane na papierze lub kopiowane na płytach CD, wolałyby przekazywać je w wygodny, cyfrowy sposób. Trwałe nośniki będą miały zastosowanie w branżach, które mają wielu klientów, takich jak telekomunikacja, bankowość czy ubezpieczenia, ale także w innych sektorach gospodarki stopniowo pojawiają się kolejne wdrożenia. Ten trend będzie postępował. W niedalekiej przyszłości trwały nośnik cyfrowy będzie standardem w sposobie komunikowania się z klientami – prognozuje Michał Legumina.

W opracowaniu znajdziemy przykłady zastosowań, które zostały dobrane przekrojowo w taki sposób, że osoby działające w innych branżach mogą odnaleźć inspirujące rozwiązania dla swojego biznesu. Opisano następujące wdrożenia  biznesowe:

Trwały nośnik

E-głosowanie

Planowanie i kontrola dostaw

Elektroniczna dokumentacja medyczna pacjentów

Zapobieganie kradzieży telefonów

Przeciwdziałanie oszustom faktoringowych

Zdecentralizowana dystrybucja treści cyfrowych

Robotic Process Automation (RPA) wspierane technologią blockchain

Płatności i rozliczenia międzybankowe z wykorzystaniem sieci Ripple