Apator Metrix i Phoenix Systems realizują jedno z największych wdrożeń inteligentnego opomiarowania gazu w Europie

6/7/2024

Polskie spółki Apator Metrix i Phoenix Systems łączą swoje kompetencje realizując jedno z największych wdrożeń inteligentnego opomiarowania gazu w Europie

Z końcem ub. roku producent gazomierzy Apator Metrix z Grupy Apator rozpoczął produkcję i dostawy inteligentnych gazomierzy iSMART 2 dla konsorcjum belgijskich operatorów sieci dystrybucyjnych (Fluvius, ORES, RESA i Sibelga). Dostawy ponad 1 mln gazomierzy planowane są na lata 2024-2026, a całkowita wartość kontraktu dla Apator Metrix wyniesie ponad 65 mln euro. Do końca 1Q’24 Apator Metrix dostarczył już ponad 15% zamówionego wolumenu inteligentnych gazomierzy.

Gazomierz iSMART 2 to nowa generacja inteligentnych gazomierzy, zaprojektowana przez polskich inżynierów i produkowana w tczewskim zakładzie Apator Metrix. Łączy w sobie liczydło elektroniczne nowej generacji wraz z niezawodnym gazomierzem miechowym, którego konstrukcja bazuje na długoletnim doświadczeniu Grupy Apator w projektowaniu i produkcji rozwiązań pomiarowych dla sieci gazowych.

- Apator Metrix od lat dostarcza nowoczesne technologie pomiarowe na rozwiniętych rynkach Europy Zachodniej. Kontrakt w Belgii, realizowany w ramach konsorcjum z Landis+Gyr to największe obecnie wdrożenie kompleksowego rozwiązania multienergetycznego w Europie, które obejmuje inteligentne liczniki gazu i energii elektrycznej wraz z centralnym systemem nadrzędnym, który odpowiada za kolekcjonowanie i zarządzanie danymi pomiarowymi z urządzeń mówi Karol Kozłowski, Członek Zarządu, Dyrektor Rozwoju Biznesu Apator Metrix. - Apator Metrix w najbliższych 3 latach będzie realizował kontrakt belgijski, ale także dostarczał nowoczesne gazomierze dla innych europejskich klientów - dodaje Karol Kozłowski.

iSMART 2 bazuje na systemie operacyjnym Phoenix-RTOS, rozwijanym przez Phoenix Systems z Grupy Atende. Phoenix-RTOS to otwarty (open-source) system operacyjny dla Internetu Rzeczy oparty na autorskim oprogramowaniu. Jego najważniejszą cechą jest możliwość tworzenia aplikacji dla urządzeń brzegowych Internetu Rzeczy (tzw. Edge-IoT), czyniąc z nich jeden z elementów inteligentnej architektury systemów przyszłości.

- Projekt inteligentnego gazomierza, realizowany wspólnie z Apator Metrix, pokazał potencjał Phoenix-RTOS. Gazomierz iSMART 2  to zaawansowane urządzenie pomiarowe, które przekazuje dane wiele razy dziennie za pomocą radiowych systemów komunikacji, a mimo tego, może działać kilkanaście lat na zasilaniu bateryjnym. Jestem bardzo zadowolona z masowego użycia naszego systemu operacyjnego Phoenix-RTOS w tak ważnym, europejskim projekcie – mówi Kaja Swat, Wiceprezes Zarządu Phoenix Systems odpowiedzialna za działalność operacyjną spółki.

Apator Metrix

Apator Metrix jest jednym z największych producentów i dostawców wysokiej klasy gazomierzy w Polsce i Europie. Tworzy jeden z trzech filarów biznesowych Grupy Apator – segment Gaz. Grupa Apator tworzy międzynarodową grupę kapitałową doświadczonych producentów urządzeń i systemów pomiarowych, a także dostawców rozwiązań do automatyzacji pracy sieci elektroenergetycznej. W ramach segmentu Gaz Grupa Apator dostarcza szeroką gamę gazomierzy miechowych domowych i przemysłowych, zarówno inteligentnych, ze zdalnym odczytem, jak i tradycyjnych, mechanicznych.

Phoenix Systems

Phoenix Systems to spółka technologiczna z Grupy Atende, która rozwija system operacyjny Phoenix-RTOS przeznaczony dla urządzeń Internetu Rzeczy. Po udanych wdrożeniach Phoenix-RTOS w nowoczesnych urządzeniach dla Smart Grid spółka dostosowuje system dla kolejnych sektorów przemysłu takich jak lotnictwo bezzałogowe oraz aplikacje kosmiczne (pojazdy i instrumenty).