Akadi: niezawodny pomiar jakości powietrza

9/20/2019

Firma OmniChip z Grupy Atende, specjalizująca się w projektowaniu układów scalonych, stworzyła „Akadi′, urządzenie umożliwiające rzetelny pomiar pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń powietrza, wykorzystujące najwyższej jakości czujniki laserowo-optyczne. Urządzenie zostało po raz pierwszy zaprezentowane podczas zakończonej wczoraj X edycji Smart City Forum - konferencji poświęconej funkcjonowaniu i rozwojowi inteligentnych miast.

Akadi, w odróżnieniu od większości dostępnych na rynku urządzeń oferujących w standardzie pomiar pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5, dokonuje również pomiaru PM1.0. Jest to najbardziej szkodliwy dla zdrowia rodzaj pyłów zawieszonych z uwagi na rozmiar cząsteczek, który jest mniejszy niż 1 mikrometr. W wersji Premium urządzenie monitoruje ponadto poziom ozonu, czy poziom wydobywających się z rur wydechowych i kominów tlenków azotu i siarki.

Celem OmniChip było opracowanie stacji pomiarowej, która zagwarantuje najdokładniejsze i najbardziej zbliżone do monitoringu dokonywanego przez stacje GIOŚ wyniki. W urządzeniach Akadi wykorzystano wysokiej jakości czujniki laserowo-optyczne, przed dokonaniem pomiaru próbka powietrza jest podgrzewana, a efektywność pomiarów została potwierdzona przez naukowców z Politechniki Warszawskiej.

Akadi tworzyliśmy z myślą o urządzeniu, któremu sami moglibyśmy zaufać oraz powierzyć mu zdrowie i bezpieczeństwo naszych najbliższych. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że osiągnięta przez nas dokładność pomiaru znacznie przewyższa dostępne rozwiązania budżetowe, a jednocześnie jesteśmy w stanie oferować nasze rozwiązanie w przystępnej cenie  - mówi Tomasz Pomorski, prezes OmniChip.

Stacje pomiarowe Akadi są łatwe w instalacji. Mają funkcjonalność „stand alone′ - komunikują się poprzez Wi-Fi lub sieć GSM, lub opcjonalnie poprzez: LTE, Ethernet, LoRa, Bluetooth 5.0. Co więcej, w odróżnieniu od rozwiązań konkurencyjnych, Akadi daje możliwość przesyłania surowych danych bezpośrednio do klienta z pominięciem serwerów OmniChip i narzędzi analitycznych. W związku z powyższym klient otrzymuje pomiary z latencją rzędu zaledwie kilkunastu sekund.

Jakość powietrza w Polsce jest najgorsza spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Według danych WHO z 2018 roku spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie 36 to miasta polskie. Z uwagi na wszechobecny problem smogu w Polsce niezwykle istotne jest monitorowanie jakości powietrza w sposób rzetelny i dokładny, oraz dostarczanie właściwych i kompletnych informacji mieszkańcom. Są one niezbędne do podjęcia właściwych decyzji, chociażby o wyjściu na spacer z dzieckiem czy podjęciu aktywności fizycznej na zewnątrz.

Więcej informacji nt. stacji pomiarów jakości powietrza Akadi dostępnych jest na www.akadi.pl oraz w materiale wideo