5 powodów, dlaczego liderzy rynku telekomunikacyjnego stawiają na automatyzację

9/25/2020

Czy warto postawić na automatyzację usług?

W dzisiejszych czasach na zadowolenie klientów wpływa przede wszystkim to, jak szybko możemy odpowiadać na ich potrzeby, czyli tak naprawdę jak szybko jesteśmy w stanie wprowadzić na rynek nowe produkty i usługi. Liderzy rynku stawiają na automatyzację, która pomaga poprawić szybkość i jakość dostarczania produktów. Atende S.A. wykorzystując swoje kompetencje w zakresie usług dla operatorów telekomunikacji mobilnej i stacjonarnej, stworzyło unikalny system - SMaCS OM (Service Management and Charging System – Order Management), który opiera się na technologii Cisco NSO (Network Services Orchestrator). Na przykładzie powyższego rozwiązania przedstawimy 5 przykładów, w jaki sposób wykorzystanie systemu ułatwia wprowadzanie nowych usług i zarządzanie nimi w sektorze telekomunikacyjnym.

1. Konfiguracja urządzeń sieciowych

Dzięki SMaCS OM, w prosty sposób możemy zdefiniować usługi i zmieniać parametry na wielu urządzeniach na raz, oraz koordynować wprowadzanie tych zmian w sieci. Ciężko sobie wyobrazić, aby klient w celu dokonania zmiany na urządzeniu, za każdym razem musiał wybierać się do punktu obsługi klienta.

2. Jeden interfejs graficzny oraz API

Zlecenia na konfigurację dla wszystkich urządzeń i usług sieciowych tworzymy przy użyciu wspólnego języka modelowania i jednego magazynu danych. Możemy wykorzystać do tego prosty graficzny interfejs użytkownika bądź wykorzystać udostępnione API.

3. Automatyczne wykrywanie i poprawianie błędów

Jeżeli ktoś przypadkowo zepsuje konfigurację na jednym urządzeniu, można odpytać Cisco NSO, za pomocą funkcji deep check sync, czy aktualna konfiguracja na urządzeniach jest prawidłowa. W ciągu kilku sekund NSO odpowie nam, która część wymaga ponownej konfiguracji i, za zgodą operatora, przeprowadzi operację naprawczą.

4. Odzwierciedlanie modeli konfiguracji

SMaCS OM, dzięki technologii Cisco NSO, posiada w bazie danych modele konfiguracji różnych urządzeń w języku Yang i umożliwia ich odzwierciedlenie na innych urządzeniach. Dzięki temu nie musimy tworzyć modeli konfiguracji dla każdego urządzenia. Scenariusze związane z konfiguracją nowego urządzenia po awarii lub zamiany urządzenia na produkt innego producenta wykonywane są automatycznie.

5. Sterowanie urządzeniami

NSO umożliwia także sterowanie urządzeniami – od prostego uruchamiania sprzętu i zarządzania jego konfiguracją, po zaawansowane zarządzanie usługami. Umożliwia także dostęp do warstwy abstrakcji urządzeń. Dzięki temu możemy zdalnie zarządzać sprzętem.

Masz pytania?

Czekam na kontakt od Ciebie.

Kamil Maj

Programista - Projektant w Dziale Rozwiązań Mobilnych

[email protected]