ChainDoc wychodzi naprzeciw wyzwaniu związanemu z komunikacją z klientem poprzez trwały nośnik, do czego banki oraz instytucje finansowe są zobowiązane według obowiązującego prawa. Klient musi mieć dostęp do przesłanej informacji, np. nowego cennika czy tabeli opłat, w trybie 24/7 z gwarancją jej niezmienionej postaci.
Spełnienie wymagań dotyczących trwałego nośnika
Znaczące oszczędności wynikające z braku kosztów
Prostota obsługi i procesów
Bezpieczeństwo danych
Szansa rynkowa
Budowanie nowoczesnego wizerunku
Trwały nośnik to materiał lub narzędzie, które umożliwia przechowywanie informacji w niezmienionej postaci przez odpowiedni czas wynikający z charakteru danej informacji oraz celu, w jakim dana informacja została sporządzona. Trwałym nośnikiem danych są więc dokumenty papierowe, płyty CD/DVD, USB, dyski twarde, karty pamięci.
Czytaj wiecejProblem trwałego nośnika pojawił się w momencie zakwestionowania przez UOKiK sposobów, w jaki niektóre banki dostarczały swoim klientom dokumenty poprzez systemy bankowości elektronicznej. Do niedawna sądzono, że wysyłanie do klientów maila z linkiem do pliku na serwerze banku spełnia wymogi trwałego nośnika. Dziś wiadomo, że tak nie jest – klienci nie są w stanie bowiem stwierdzić, czy dokumenty pod kontrolą banku nie zmieniają się w czasie.
Konieczność dostarczania dokumentów w sposób zgodny z wymogami UOKiK doprowadziły firmy i instytucje do poszukiwań alternatywnych rozwiązań wobec tradycyjnych nośników, które generują zbyt wysokie koszty tworzenia, przechowywania i przekazywania informacji. Do najpopularniejszych rozwiązań spełniających wymogi trwałego nośnika należą macierze WORM oraz blockchain. Atende, wykorzystując technologię blockchain, opracowało autorskie rozwiązanie ChainDoc, gwarantujące wiarygodność i niezmienność przekazywanych informacji. Jego doskonałym uzupełnieniem jest WORM as a Service.
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, dokumenty muszą być zapisywane w technologii WORM (ang. write once read many). Atende oferuje następujące rozwiązania:
Wraz z partnerem Atende, firmą EXEA, zostało zaprojektowane i zbudowane środowisko techniczne, gdzie klient może zdeponować swoje dane, na określony czas retencji, po którym samodzielnie może zarządzić tą informacją korzystając z praw wynikających z RODO. Nad bezpieczeństwem powierzonych danych czuwają mechanizmy kryptograficzne charakterystyczne dla technologii blockchain, a także fizyczne składowanie danych na terenie RP w obiektach spełniających najwyższy w Polsce poziomo certyfikacji TIER III.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ o WORM as a Service