W pierwszym kwartale 2023 r. Atende S.A. zawarło z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) umowę na dofinansowanie projektu pn. „Innowacyjna usługa SaaS wykorzystująca koncepcję triady widoczności Gartnera”, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, konkurs 1/1.1.1/2022 Szybka ścieżka Innowacje cyfrowe, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Całkowity koszt realizacji Projektu wynosi 8.600.625,00 zł, maksymalna wartość przyznanego dofinansowania to 5.763.312,50 zł. Projekt realizowany jest w konsorcjum z polską spółką Cryptomage S.A.
Cyberbezpieczeństwo to obszar o ogromnym znaczeniu rynkowym, a rozwiązania z tego zakresu stanowią nieodłączny element strategii IT każdej dojrzałej organizacji. W najbliższych latach, wraz ze wzrostem ryzyka ataków zewnętrznych, upowszechnieniem się pracy zdalnej i zdalnego dostępu do zasobów, jak również popularnością środowisk chmurowych, znaczenie cyberbezpieczeństwa będzie rosnąć. Ochrony wymagać będą aplikacje, usługi i platformy.
Wychodząc na przeciw współczesnym potrzebom cyberobronnym wynikającym z triady widoczności SOC, Atende S.A. wraz z Cryptomage S.A. rozwija innowacyjną usługę cyberbezpieczeństwa.

Koncept „triady widoczności SOC” został opracowany przez firmę badawczą Gartner i polega na wykorzystaniu dostępnych narzędzi EDR (ang. Endpoint Detection and Response), NDR (ang. Network Detection and Response) oraz SIEM (ang. Security Information and Event Management) w sposób umożliwiający maksymalną skuteczność w redukcji zagrożeń. EDR odpowiada za wykrywanie i reagowanie na punktach końcowych, SIEM przetwarza logi a NDR zapewnia kompleksową perspektywę sieciową. Każdy z tych trzech elementów występując osobno ma swoje unikalne mocne i słabe strony. Jednak dopiero integracja tych rozwiązań może spowodować, że pojedynczy komponent będzie wzmacniać pozostałe i jednocześnie minimalizować ich słabości.
Celem projektu realizowanego przez Atende i Cryptomage jest opracowanie systemu SaaS, który będzie integrował dane z rozproszonych systemów bezpieczeństwa, automatyzował inwestygację incydentów oraz zapewniał wsparcie informatyczne dzięki algorytmom inteligentnej oceny zagrożeń. System będzie zbudowany z połączonych ze sobą natywnie rozwiązań cyberbezpieczeństwa EDR, NDR oraz SIEM, zapewniając pełną widoczność zagrożeń w całym środowisku IT. Dzięki zastosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego platforma pozwoli na ocenę i przewidywanie zdarzeń oraz zapewnienie odpowiednich reakcji. Zintegrowana platforma zaoferuje wielowarstwowe i holistyczne podejście do bezpieczeństwa komputerów, serwerów oraz sieci.
Prognozujemy, że dzięki zastosowaniu korelacji zdarzeń, opracowywane rozwiązanie pozwoli na zwiększenie widoczności i wykrywalności zdarzeń z całego środowiska IT oraz pozytywnie wpłynie na wzrost wydajności pracy zespołu ds. bezpieczeństwa poprzez zapewnienie dużo szybszej reakcji na zagrożenia.

Atende kompleksowo wspiera obecnych oraz nowych klientów w procesach cyfrowej transformacji, gdzie zapewnienie skutecznej ochrony w cyberprzestrzeni wyrasta na jedną z ważniejszych domen. W konsekwencji cyberbezpieczeństwo zajmuje też istotne miejsce w strategii rozwoju Atende, a realizacja projektu badawczo-rozwojowego pozwoli uzupełnić ofertę spółki o nową, innowacyjną usługę oraz wzmocni pozycję spółki na rynku dostawców rozwiązań cybersec.

