Twój pierwszy projekt chmurowy - od czego zacząć?

Wiele słyszymy o tym, że proces migracji do środowiska chmurowego to projekt wieloetapowy, który należy uprzednio gruntownie przemyśleć i rozważyć możliwe scenariusze, a następnie dobrze zaplanować. Plany i analizy są niezbędne do rozpoczęcia, jednak kompletną wiedzę na temat migracji poznajemy dopiero przechodząc przez cały proces samodzielnie. Od czego zacząć przygodę z chmurą w naszej organizacji?


Po pierwsze - wybór projektu

Złota zasada głosi, aby zaczynać od rzeczy prostych, zanim zabierzemy się za te trudniejsze. Tak jest również w tym przypadku – znajdźmy projekt który potrwa kilka tygodni i wzbogaci nas o niezbędne wnioski. Usługi chmurowe charakteryzują się zwinnym i szybkim działaniem, zapomnijmy więc o rozciągniętych w czasie projektach.

Po drugie - dobór zespołu

Kolejną bardzo ważną sprawą jest dobór odpowiedniego zespołu, który poprowadzi projekt. To do zespołu powinien należeć wybór narzędzi i metod prowadzenia tego przedsięwzięcia. Oczywiście wszystko powinno się odbywać w ramach określonego harmonogramu zadań i czasu. Warto się także zastanowić nad włączeniem w projekt zewnętrznego eksperta, który przeprowadzi zespół przez jego etapy. Do takiego zespołu najlepiej zaangażować osoby otwarte na zmiany i eksperymenty – w przyszłości zapewne okażą się członkami Cloud Center of Excellence. Na tym etapie jednak najlepiej skupić się na szkoleniu i zdobywaniu nowych umiejętności, wzajemnym wsparciu w rozwoju. Nie wszystkim zmiany przychodzą łatwo i czasem wymaga to nieco więcej cierpliwości – stąd należy dać sobie niezbędny czas na oswojenie się z nimi.

Po trzecie - wybór aplikacji

Kolejne pytanie, to którą aplikację wybrać w naszym pierwszym projekcie? Pamiętajmy, aby nigdy nie wybierać aplikacji strategicznej z punktu widzenia ciągłości działania firmy. Poszukajmy takiej, która nie jest krytycznym zasobem, a jednak wystarczająco istotnym dla naszego eksperymentu. Mogą to być przykładowo aplikacje webowe lub mobilne, ponieważ znalezienie dla nich referencyjnych architektur nie stanowi wyzwania.

Po czwarte - środowisko testowe

Podczas eksperymentu warto pomyśleć o środowisku testowym lub deweloperskim, zwłaszcza jeśli sami tworzymy oprogramowanie. Jego przewagą jest skalowalność i dostępność na żądanie, w  przeciwieństwie do środowiska on-premise. Oczywiście trafionym wyborem do przechowywania kopii off-site bezpieczeństwa jest środowisko chmurowe. Przechodząc na wyższy poziom trudności naszego planu, możemy również rozważyć przygotowanie ośrodka DRC w zasobach cloud dla wybranej aplikacji.

Pozwólmy sobie na próby i błędy podczas pierwszego projektu chmurowego. Testujmy i badajmy, aby wyciągnąć jak najwięcej wniosków na poczet przyszłych projektów. Tylko one pozwolą nam realistycznie ocenić bilans korzyści bądź ewentualnych zagrożeń wynikających z korzystania z chmury. Dzięki temu możemy zbudować bardzo praktyczny business case i nie dać się zaskoczyć.

Czy wiecie już, od czego zaczniecie swoją podróż do chmury?

Jeśli uznacie, że najwyższy czas przenieść swoją organizację do cloudu, skorzystajcie z konsultacji i dowiedzcie się jak zaplanować z głową drogę do chmury, aby osiągnąć sukces. Wystarczy, że zarejestrujecie się na stronie drogadochmury.atende.pl lub do mnie napiszecie.

Masz pytania?

Czekam na kontakt od Ciebie.

Paweł Pętlicki

CLOUD SERVICE MANAGER

[email protected]

LinkedIn