Twój pierwszy projekt chmurowy - od czego zacząć?

Wiele słyszymy o tym, że proces migracji do środowiska chmurowego to projekt wieloetapowy, który należy uprzednio gruntownie przemyśleć i rozważyć możliwe scenariusze, a następnie dobrze zaplanować. Plany i analizy są niezbędne do rozpoczęcia, jednak kompletną wiedzę na temat migracji poznajemy dopiero przechodząc przez cały proces samodzielnie. Od czego zacząć przygodę z chmurą w naszej organizacji?


Po pierwsze - wybór projektu

Złota zasada głosi, aby zaczynać od rzeczy prostych, zanim zabierzemy się za te trudniejsze. Tak jest również w tym przypadku – znajdźmy projekt który potrwa kilka tygodni i wzbogaci nas o niezbędne wnioski. Usługi chmurowe charakteryzują się zwinnym i szybkim działaniem, zapomnijmy więc o rozciągniętych w czasie projektach.

Po drugie - dobór zespołu

Kolejną bardzo ważną sprawą jest dobór odpowiedniego zespołu, który poprowadzi projekt. To do zespołu powinien należeć wybór narzędzi i metod prowadzenia tego przedsięwzięcia. Oczywiście wszystko powinno się odbywać w ramach określonego harmonogramu zadań i czasu. Warto się także zastanowić nad włączeniem w projekt zewnętrznego eksperta, który przeprowadzi zespół przez jego etapy. Do takiego zespołu najlepiej zaangażować osoby otwarte na zmiany i eksperymenty – w przyszłości zapewne okażą się członkami Cloud Center of Excellence. Na tym etapie jednak najlepiej skupić się na szkoleniu i zdobywaniu nowych umiejętności, wzajemnym wsparciu w rozwoju. Nie wszystkim zmiany przychodzą łatwo i czasem wymaga to nieco więcej cierpliwości – stąd należy dać sobie niezbędny czas na oswojenie się z nimi.

Po trzecie - wybór aplikacji

Kolejne pytanie, to którą aplikację wybrać w naszym pierwszym projekcie? Pamiętajmy, aby nigdy nie wybierać aplikacji strategicznej z punktu widzenia ciągłości działania firmy. Poszukajmy takiej, która nie jest krytycznym zasobem, a jednak wystarczająco istotnym dla naszego eksperymentu. Mogą to być przykładowo aplikacje webowe lub mobilne, ponieważ znalezienie dla nich referencyjnych architektur nie stanowi wyzwania.

Po czwarte - środowisko testowe

Podczas eksperymentu warto pomyśleć o środowisku testowym lub deweloperskim, zwłaszcza jeśli sami tworzymy oprogramowanie. Jego przewagą jest skalowalność i dostępność na żądanie, w  przeciwieństwie do środowiska on-premise. Oczywiście trafionym wyborem do przechowywania kopii off-site bezpieczeństwa jest środowisko chmurowe. Przechodząc na wyższy poziom trudności naszego planu, możemy również rozważyć przygotowanie ośrodka DRC w zasobach cloud dla wybranej aplikacji.

Pozwólmy sobie na próby i błędy podczas pierwszego projektu chmurowego. Testujmy i badajmy, aby wyciągnąć jak najwięcej wniosków na poczet przyszłych projektów. Tylko one pozwolą nam realistycznie ocenić bilans korzyści bądź ewentualnych zagrożeń wynikających z korzystania z chmury. Dzięki temu możemy zbudować bardzo praktyczny business case i nie dać się zaskoczyć.

Czy wiecie już, od czego zaczniecie swoją podróż do chmury?

Jeśli uznacie, że najwyższy czas przenieść swoją organizację do cloudu, skorzystajcie z konsultacji i dowiedzcie się jak zaplanować z głową drogę do chmury, aby osiągnąć sukces. Wystarczy, że zarejestrujecie się na stronie drogadochmury.atende.pl lub do mnie napiszecie.

Masz pytania?

Czekam na kontakt od Ciebie.

Paweł Pętlicki

CLOUD SERVICE MANAGER

cloud@atende.pl

LinkedIn