Jak nie stać się ofiarą ataku ransomware?

8/11/2021

Ransomware, czyli forma złośliwego oprogramowania wykorzystywana przez cyberprzestępców do blokowania dostępu do komputera lub szyfrowania plików i wysuwania następnie żądań okupu, jest uznawany za jeden z najtrudniejszych do zidentyfikowania zagrożeń dla zespołów SOC. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to głównie z faktu, że oprogramowanie ransomware niezwykle szybko ewoluuje i podlega modyfikacjom, co z kolei często skutecznie uniemożliwia wykrycie zagrożenia na czas.

Popularność tej formy ataku stale rośnie i coraz częściej spotykamy się z opinią, że jest to jedno z największych cyberzagrożeń. Najnowszy raport od Digital Shadows - Q2 2021 Cyber Threat Report: Ransomware wskazuje na 47% wzrost między Q1 a Q2 jeśli chodzi o liczbę zaatakowanych firm, których dane zostały opublikowane w darknecie.

Ofiarami ataków ransomware może stać się organizacja o każdej wielkości, również małe i średnie firmy. Ze względu na to, że często mniejsze firmy nie posiadają odpowiedniego budżetu na zaawansowaną cyberochronę, stanowią niezwykle łatwy cel dla cyberprzestępców. Nawet jeśli w przypadku powodzenia takiego ataku wielkość okupu nie przyprawia o zawrót głowy i nie trafia na czołówki gazet, dla wielu małych firm może stanowić o dalszym istnieniu, nie mówiąc już o możliwości testowania przez atakujących swoich umiejętności.

Usługa Atende Security Suite to skuteczna ochrona przed ransomware

Security Suite to autorska usługa Atende umożliwiająca monitorowanie zdarzeń, wykrywanie zagrożeń na wczesnym etapie oraz zapewniająca automatyzację odpowiedzi na podziwiające się incydenty, dzięki czemu zagrożenia mogą być natychmiast blokowane.

Dzięki kompleksowemu podejściu do ekosystemu bezpieczeństwa IT jest skutecznym sposobem na ochronę przed atakami ransomware. Kluczem do skuteczności usługi są zaawansowane mechanizmy wykrywania rekonesansu oraz anomalii w całym środowisku IT, identyfikowanie podatności i luk w zabezpieczeniach, a także monitorowanie integralności plików.

4 sposoby jak Security Suite może pomóc w przypadku ransomware

Po pierwsze - wykrywanie rekonesansu

Wszyscy cyberprzestępcy przed dokonaniem ataku przeprowadzają rekonesans potencjalnych ofiar. W ataku ukierunkowanym cyberprzestępca może przeprowadzać skanowanie i „ręcznie” badać organizację w poszukiwaniu słabych punktów. W zautomatyzowanym ataku rekonesans botnetów może być po prostu skanowaniem publicznej sieci w poszukiwaniu określonej luki w zabezpieczeniach. Atende Security Suite ukierunkowane jest na wykrywanie wszelkiego rodzaju rekonesansu, tak aby wykryć potencjalną próbę ataku już na jego początkowym etapie.

Po drugie – wykrywanie anomalii

Monitorowanie oparte na behawiorystce jest jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania zagrożeń. Anomalie mogą być silnymi wskaźnikami złośliwej aktywności i są trafionym narzędziem do namierzania zagrożeń. Atende Security Suite dostarcza mechanizmów wykrywania anomalii w sieciach komputerowych, systemach operacyjnych jak i w zachowaniach użytkowników.

Po trzecie - identyfikowanie podatności

Wiedza o potencjalnych lukach w infrastrukturze IT jest kluczowa do skutecznego zarządzania poziomem cyberbezpieczeństwa w firmie. Atende Security Suite identyfikuje podatności, dzięki czemu wykryte luki w zabezpieczeniach są szybko usuwane, zanim staną się furtką do cyberataku.

Po czwarte - monitorowanie integralności plików

Obejmuje badanie plików w celu sprawdzenia, czy i kiedy pliki się zmieniają, w jaki sposób, oraz kto je zmienił. Moduł do monitorowania integralności plików w Atende Secuirty Suite zapewnia dostarczenie informacji w czasie rzeczywistym. Służą one do identyfikacji incydentów związanych właśnie z modyfikacją plików, w tym również zagrożeń związanych z ransomware.

W przypadku każdego ataku, kluczowe znaczenie ma warstwowa strategia bezpieczeństwa. Obejmuje ona zarówno zaawansowane metody ochrony, monitorowanie bezpieczeństwa oraz wykrywanie zagrożeń, jak i odpowiednią reakcję na pojawiające się incydenty. Główny cel sprawnego systemu bezpieczeństwa to identyfikacja zagrożeń w całym cyklu życia cyberataku, od wstępnego rozpoznania po eksfiltrację danych. Atak ransomware mieści się w samym środku tego cyklu życia, więc optymalizacja operacji bezpieczeństwa w celu wykrywania ataków na wczesnych etapach jest najlepszą strategią, która pomoże się przed nim chronić.

Zaimplementowane w Atende Security Suite warstwowe podejście do cyberbezpieczeństwa zostało oparte na analizie behawioralnej, wykrywaniu anomalii i regułach. Dzięki temu jest to skuteczne rozwiązanie ochrony całego firmowego środowiska IT przed oprogramowaniem ransomware i innymi zaawansowanymi cyberatakami.

Masz pytania?

Czekam na kontakt od Ciebie.

Karol Kij

Dyrektor Działu Rozwiązań Cyberbezpieczeństwa

[email protected]

LinkedIn