8 powodów dlaczego polski biznes nie działa w standardowych chmurach

6/2/2014

8 powodów dlaczego polski biznes nie działa w standardowych chmurach (i jak kompleksowa obsługa Atende może Ci pomóc)

Uwierz mi, byłem w Twoich butach. Pracując kilka lat temu w jednym z przedsiębiorstw moim zadaniem było przenieść część serwisów ówczesnego pracodawcy do chmury. Usiedliśmy przy biurku z trzema dostawcami "chmury", czyli infrastruktury w usłudze (ang. Infrastructure as a Service). Po wielu godzinach rozmów i dziesiątkach e-maili anulowaliśmy projekt …

Anulowaliśmy go, bo każdy z usługodawców popełnił wiele błędów, ja sam również je popełniłem. Moje pomyłki, jako architekta, dotyczyły procesu migracji do chmury oraz założeń koncepcyjnych.

W tym tekście chcę pokazać, jak można uniknąć moich błędów i w sposób prosty rozpocząć pracę w chmurze. Jednak, aby zyskać na całym procesie oraz zapewnić zyski swojej firmie, należy znaleźć partnera, który zrozumie każdy element Twojego biznesu oraz technologie używane w Twojej firmie.

8 powodów dlaczego Twój biznes nie działa w standardowej chmurze (i dlaczego pokochasz dedykowane usługi CloudiA)

1. Bardzo skomplikowana infrastruktura budowana latami

Jeżeli Twoja firma to startup, który potrzebuje 2-5 serwerów, to przejście do dowolnej chmury nie jest skomplikowanym zadaniem. Jednak większość polskich przedsiębiorstw, istniejących na rynku od lat, posiada bardzo skomplikowaną infrastrukturę, która ma dużo zależności, jak np. powiązania pomiędzy bazami, zasobami dyskowymi lub serwisami. Przeniesienie choćby jednego bloku do chmury jest często dużym wyzwaniem.

Rozwiązaniem tego problemu jest połączenie Atende Professional Services oraz dedykowanej dla polskiego biznesu chmury CloudiA. Nasi eksperci, pracujący przy najbardziej skomplikowanych projektach IT w Polsce, pomogą Ci w całym procesie. Po wykonanym audycie, przedstawiamy listę zmian, które uproszczą Twoją infrastrukturę, zdejmując tym samym z klienta wiele problemów. Na koniec dnia pomagamy przenieść nowe i proste bloki funkcjonalne do zasobów w chmurze CloudiA, aby zmniejszyć koszty utrzymania. Migracja do chmury to proces, który da się uprościć do granic możliwości.

2. Brak ekspertów, którzy utrzymają Twoją infrastrukturę

Większość przedsiębiorstw optymalizując koszty, optymalizuje również zasoby ludzkie opiekujące się infrastrukturą IT. Rosnące zapotrzebowanie na pasmo, ilość usług i wirtualizację sprawia, że bardzo ciężko jest utrzymać dział IT, charakteryzujący się odpowiednim poziomem wiedzy oraz doświadczenia. Standardowi dostawcy rozwiązań cloud oferują dostęp do infrastruktury, portalu web i różnych aplikacji, jednak zapominają o procesie przekazywania wiedzy.

Inżynierowie oraz konsultanci Atende rozumieją zapotrzebowania dzisiejszego biznesu i oczekiwania działów IT, gdyż wspierają dziesiątki polskich przedsiębiorstw. Nasi konsultanci pomogą Ci dobrać najlepsze rozwiązania, aby Twój biznes mógł rozwijać się tak szybko, jak się tylko da. W ramach współpracy z klientem dbamy o to, by zbudować wspólne zespoły techniczne w celu wyrównania wiedzy i wytworzenia dążenia do zmian w firmie.

Nasi eksperci od systemów cloud, zadbają o bezpieczeństwo zasobów oraz ich dostosowanie do ciągle rosnących wymagań biznesu. Jeżeli natomiast brakuje Ci wiedzy o nowościach i trendach na rynku, zrobimy wszystko, aby wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojej organizacji.

3. Brak indywidualnego podejścia do Twoich potrzeb

Dostawcy standardowych usług cloud oferują najczęściej portal, na którym możesz dodać informacje o swojej karcie kredytowej, wykreować dziesiątki wirtualnych maszyn z systemem podstawowym, systemem operacyjnym oraz uruchomić kilka usług dodatkowych. Natomiast zapominają, że każdy dział IT jest inny. I nie mówię tu tylko o stosowanych systemach operacyjnych, aplikacjach, połączeniach sieciowych. Ważne jest również indywidualne podejście do zapotrzebowania na usługi dodatkowe. Część firm IT potrzebuje dedykowanego sposobu rozliczania, część specjalnego podejścia do usług Disaster Recovery, zaś inni  dedykowanej opieki nad usługami. Możliwość negocjowania warunków umowy wyróżnia CloudiA od innych dostawców chmur, co jest niezwykle ważne dla naszych obecnych klientów.

4. Brak wiedzy jak robią to inni

Uruchamiając swoją usługę w chmurze bazujesz najczęściej na opiniach lub analizach znalezionych w Internecie. Jednak chmura chmurze nie równa. Uruchamiając coś w chmurze X, nie uzyskasz tego samego, co w chmurze Y. Ważne jest więc, aby doświadczeni konsultanci pomogli w procesie wyboru optymalnego wariantu. Bazując na naszych doświadczeniach, pomagamy zaprojektować najlepsze rozwiązanie dla Twoich potrzeb biznesowych.

5. Brak pomysłu na rozwój i szerokiego spojrzenia na biznes

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość projektów, dotykających technologii jest finansowanych poza działem IT. Świadczy to o tym, że ludzie z IT działają, jako wykonawcy pewnych idei. To, co proponujemy, to wspólna analiza Twojego biznesu. Często osoby zarządzające spółką, działy marketingu, działy rozwoju biznesu, nie wiedzą o nowościach i trendach w branży IT, przez co mogą podjąć nieoptymalne decyzje. Razem z Tobą przeanalizujemy biznes i znajdziemy rozwiązania, które pomogą zrealizować plany rozwoju. CloudiA i Atende Professional Services są najlepszym punktem startu do przyśpieszenia całego przedsięwzięcia. W procesie analizy biznesu wskazujemy aktualne technologie, dzięki którym, działy biznesowe będą mogły skoncentrować się na budowaniu nowych produktów, a technologia będzie jedynie motorem napędowym.

6. Brak wiedzy, gdzie dokładnie znajdują się Twoje dane

Migrując swoje dane do chmury często spotykamy się z sytuacją, w której nie wiemy gdzie znajdują się nasze dane, nawet jeżeli dostawca deklaruje, że znajdują się one gdzieś w kraju. Nie jesteśmy też pewni jakości łącz i warunków tam panujących. CloudiA znajduje się w 100% na terenie Warszawy. Oferujemy tym samym zgodność z normami bezpieczeństwa, regulacjami, zapewnienie wysokiego SLA i najlepsze czasy dostępu do usług w Polsce.

7. Jeszcze bardziej skomplikowane zagadnienia licencyjne

Zarządzanie własną infrastrukturą ma swoje plusy, jednak zadania licencyjne, które za tym idą są często wręcz zabójcze. Licencje VMware, Oracle, Microsoft, pokonały już wielu odważnych administratorów. Przenosząc swoje usługi do CloudiA upraszczasz również ten model swojego biznesu. Nasi eksperci zadbają o to, aby Twoje serwery i aplikacje miały to, czego potrzebują. Jeżeli potrzebujesz określonej bazy danych lub serwera o określonych parametrach, zrobisz to bez większego problemu. Doradzimy Ci również, jak optymalnie podejść do tematu licencji.

Dzięki migracji zasobów do modelu cloud, klient może przełączyć się na inny model rozliczania posiadanych licencji (opłata miesięczna lub za faktyczne wykorzystanie).

8. Zadania operacyjne, których nie możesz się pozbyć

Przeniosłeś już swoje zasoby do chmury. Uruchomiłeś tam serwery Active Directory i Exchange oraz dziesiątki aplikacji biznesowych. Czas na kolejny krok. Pracownicy IT powinni skupić się na istotnych sprawach. W dzisiejszych czasach ważne jest zrozumienie biznesu i rozwijanie usług IT tak, aby biznes rozwijał się jak najszybciej. Ważne jest więc pozbycie się jak największej ilości zadań, które nie mają przełożenia na biznes.

W portfolio grupy Atende znajduje się spółka TrustIT , która od 7 lat oferuje usługi outsourcingu zadań IT. Pierwsza i druga linia helpdesk realizowana przez doświadczonych ekspertów, zdejmie z Ciebie takie zadania, jak: obsługa zgłoszeń od użytkowników, zarządzanie aplikacjami biznesowymi, zmiany w Exchange, pomoc w usuwaniu awarii na komputerach użytkowników, zarządzanie serwerami.

Poprzez możliwość wyniesienia do innego usługodawcy prostej administracji systemami, dział IT i dział biznesowy może skoncentrować na innych celach, którymi jest rozwój nowych produktów.

Podsumowanie

Migracja do chmury  jest procesem, a nie jednorazowym zadaniem. Trzy rzeczy, które pomogą Ci w tym procesie to: automatyzacja, outsourcing i delegowanie. Połączone usługi chmury biznesowej CloudiA, certyfikowanych inżynierów Atende Professional Services oraz usługi outsourcingu TrustIT, pomogą Ci pozbyć się problemów oraz rozpocząć realizowanie zadań biznesowych.