6 sposobów na wykorzystanie Cisco MATE przez operatorów

5/21/2014

Na podstawie rozmów z polskimi operatorami mogę wskazać kilka problemów, które pojawiają się najczęściej.  Dotyczą one najczęściej planowania oraz projektowania sieci pod nowe usługi i nowych klientów. Jedną z najbardziej istotnych kwestii jest „zgadywanie” co się stanie z naszą siecią, gdy stracimy główne łącze, a  kolejną czy za rok sieć poradzi sobie z dużą ilością ruchu.

Jeżeli znajdujesz u siebie te i podobne problemy, to jesteś w dobrym miejscu. Dziś porozmawiamy o Cisco MATE. A dokładniej o tym, do czego możemy wykorzystać Cisco MATE, aby zwrot z inwestycji był szybki i duży.

Cisco MATE jest zbiorem narzędzi pomagających w projektowaniu, wdrażaniu oraz utrzymaniu sieci IP i MPLS. Używa go około 85% operatorów Tier 1 na świecie. W Polsce dopiero zdobywa swoją popularność. MATE składa się z trzech narzędzi:

  • MATE Collector – zbieranie danych z sieci i dostarczanie danych oraz statystyk,
  • MATE Live – podgląd aktualnego i historycznego stanu sieci,
  • MATE Design – planowanie, optymalizacja i symulacje obciążeń oraz awarii sieci.

Zaleta Cisco MATE widoczna jest wtedy, gdy połączymy te trzy narzędzia w jedno rozwiązanie, które ułatwia życie architektom i projektantom.

6 sposobów na wykorzystanie Cisco MATE przez operatorów

Poniżej znajdziesz sposoby na zastosowanie Cisco MATE w swojej sieci. Każdy z tych sposobów rozwiąże wiele problemów, z którymi się spotykasz, zapewni olbrzymie oszczędności Twojej firmie oraz ułatwi wdrażanie nowych technologii.

1. Pomoc przy migracjach

Zaplanowanie okna serwisowego oraz sprawdzenie stanu sieci po migracji jest proste, gdy mamy w sieci 10-15 routerów. W sytuacji, gdy mamy ich kilkaset lub kilka tysięcy, pojawiają się nowe problemy.  Korzystanie z Cisco MATE, jako narzędzia pomagającego w procesie migracji routerów lub łączy, jest bardzo wygodną rzeczą. W pierwszym kroku symulujemy wyłączenie danego routera lub łącza. Następnie dokonujemy migracji,  jeżeli coś pójdzie nie tak, Cisco MATE wykryje to i powiadomi administratorów o problemach.

Odpowiednie użycie Cisco MATE może nam powiedzieć, że nawet w momencie niepowodzenia sieć będzie działa prawidłowo, nawet w godzinach największego ruchu.

2. Co się stanie gdy... dodamy nowego klienta?

Czy Twoja sieć jest gotowa na 20 nowych klientów? Warto to sprawdzić używając Cisco MATE. W prosty sposób możemy określić przepływ ruchu generowanego przez nowych klientów, określić pasmo i zasymulować rozkład ruchu w najlepszym i najgorszym przypadku. Symulacja ta odpowie na pytanie czy w bezpieczny sposób możesz dodawać nowych klientów i jakie inwestycje musisz wykonać, aby nie narazić się na przekroczenie warunków SLA.

3. Ile nowych łączy mam dodać?

Większość prac z planowaniem nowych łączy jest bardzo często zgadywaniem. A co, jeżeli możesz dokładnie przewidzieć, które łącza będą wysycone przy wzroście ruchu w najbliższym roku? A co, jeżeli można precyzyjnie powiedzieć, które dokładnie łącza muszą być poszerzone?

Posłużmy się przykładem. Jeden z amerykańskich operatorów miał problem z szybko rosnącym zapotrzebowaniem na pasmo. Nowe aplikacje, jak YouTube, Spotify czy Netflix wymagały szybkiego reagowania. Operator założył, że będzie musiał modernizować łącza, gdy wielkość ruchu przekroczy 50%. Miało to na celu zabezpieczenie się przed awariami. Po wdrożeniu Cisco MATE i zasymulowaniu problemu, okazało się, że konieczna jest modernizacja tylko 5 łączy. Wcześniejsze wyliczenia wskazywały na potrzebę modernizacji aż 21 połączeń.

Tym samym operator zaoszczędził $420,000 na routerach i wkładkach, około $210,000 miesięcznie na dzierżawieniu łączy oraz $2,520,000 na inwestycjach we własną infrastrukturę.

4. Peering

Zarządzanie peeringiem międzyoperatorskim jest trudnym i skomplikowanym zadaniem. Monitorowanie peeringu jest jeszcze trudniejsze, gdyż zależy nam na zachowaniu warunków z wcześniejszych ustaleń.

Cisco MATE Live pozwala operatorom na proste obserwowanie peeringu w wielu wymiarach. Możliwe jest monitorowanie stanu połączeń w obu kierunkach, ułatwia pozyskanie informacji o miejscu wystąpienia problemu, np. zmianie metryk routingu, które wpływają na zmianę przepływności łączy.

5. Duża awaria wielu łączy

Co się stanie, gdy część łączy w wyniku kataklizmu przestanie istnieć? To proste. Możemy to zasymulować i sprawdzić dokładne zachowanie naszej sieci. Zmieniając kilka ustawień w MATE Design, jesteśmy w stanie powiedzieć czy sieć wytrzyma taką awarię. Dowiesz się również jak zostaną obciążone inne łącza i tym samym urządzenia.

6. Sieć wielu producentów

Dostawcy technologii wiedzą, że operatorzy wykorzystują więcej niż jednego dostawcę urządzeń sieciowych, stąd też skupiają się na tym, aby takie rozwiązania jak Cisco MATE  lub Cisco Prime, mogły współpracować z urządzeniami wielu operatorów. Daje to olbrzymi spokój w pracy i przy planowaniu sieci bez potrzeby przywiązywania się do jednego dostawcy lub pisania własnej aplikacji, która próbuje wykonywać zadania, z którymi  radzie sobie Cisco MATE.