Autorski system do zarządzania usługami IP

Klient: operator telekomunikacyjny

Stworzenie rozwiązania typu PCRF (Policy, Charging and Rules Function) do zarządzania usługami danych komórkowych, politykami dla realizacji usług biznesowych oraz do monitorowania zużycia danych w sieci operatora.

Rozwiązanie

Inżynierowie Atende jako pierwsi w Polsce stworzyli autorskie rozwiązanie typu PCRF o nazwie SMaCS (Subscriber Management and Charging System). System został zaprojektowany jako wysoce elastyczna i skalowalna platforma do zarządzania usługami IP i zliczania zużycia danych. Ułatwia operatorowi kompleksowe tworzenie i dostarczanie usług o wartości dodanej dla abonentów IP (mobilnych lub stacjonarnych), np. optymalizacja przepustowości na żądanie, spersonalizowany marketing, darmowy internet w nocy, ograniczanie transferu danych itp. Dzięki rozszerzalnemu silnikowi reguł SMaCS gwarantuje bardzo krótki czas od zaprojektowania do implementacji nowych usług biznesowych. SMaCS jest zgodny ze standardami 3GPP, IETF, OSS/J. Jest rozwiązaniem modułowym umożliwiającym łatwą integrację z nowymi elementami sieci i systemami OSS/BSS poprzez dodawanie dedykowanych konektorów do istniejącego silnika reguł.

Technologia

SMaCS został stworzony z myślą o rozwiązaniach operatorskich do zarządzania jakością usług świadczonych użytkownikom końcowym oraz do rozliczania ich zużycia. Dzięki modularności i łatwości rekonfiguracji umożliwia tworzenie i obsługę złożonych scenariuszy biznesowych współpracując ze standardowymi elementami sieci telekomunikacyjnych (mobilnych i stacjonarnych): GGSN/PGW, P-CSCF, SPR, OCS.

SMaCS może pełnić funkcję PCRF/OCS dla produktów transmisji danych, korzystając w podejmowaniu decyzji z parametrów takich jak: profil użytkownika, ilość zużytych danych itp., standardowego PCRF dla usług VoLTE/VoWiFi oraz systemu 3GPP AAA - komponentu niezbędnego do realizacji usługi VoWiFi. Jako rozwiązanie własne Atende, SMaCS może być łatwo zaadaptowany do współpracy również z systemami niestandardowymi, specyficznymi dla klienta.

SMaCS może pełnić również funkcję PCF w sieci 5G, gdyż implementuje interfejsy niezbędne do pracy w nowym środowisku. Umożliwia połączenie kontroli nad siecią starej oraz nowej technologii w jednym systemie, oraz zaoferowanie klientom końcowym spójnego portfela produktów, niezależnie od technologii, z jakiej korzystają.

Dowiedz się więcej o SMaCS

Korzyści

optymalizacja zarządzania usługami biznesowymi

krótki czas wprowadzania nowych usług na rynek

efektywność kosztowa i operacyjna przedsiębiorstwa

satysfakcja klientów

SMaCS powstał z myślą o rozwiązaniach operatorskich do zarządzania jakością usług świadczonych użytkownikom końcowym oraz do rozliczania ich zużycia. Może łączyć funkcje systemu PCRF w sieciach 4G i PCF w sieciach 5G, posiada modularną i skalowalną architekturę oraz elastyczny silnik reguł. Dzięki temu może być łatwo integrowany z innymi systemami i pozwala na implementację najbardziej wyszukanej logiki biznesowej.

Andrzej Jaśkiewicz
Dyrektor Działu Rozwiązań Mobilnych Atende SA