Phoenix Systems i Atende Industries w konsorcjum realizującym nowoczesną platformę Edge-IoT w ramach programu UE Horyzont

Inteligentne liczniki energii elektrycznej pracujące pod kontrolą Phoenix-RTOS
Inteligentne liczniki energii elektrycznej pracujące pod kontrolą Phoenix-RTOS

Projekt „Cognitive Serverless Framework for the Cloud Edge Continuum” został wybrany do realizacji w ramach Horyzont Europa – największego unijnego programu w zakresie badań naukowych i innowacji. Wnioskowana, całkowita kwota projektu to ok. 6 mln EUR, z czego dla spółki Phoenix Systems przypada ok. 445 tys EUR, a dla Atende Industries - 160 tys. EUR. Celem nowatorskiego projektu jest zbudowanie opartych o uczenie maszynowe rozwiązań do zarządzania ekosystemem technologii brzegowych (ang. Edge-IoT). W skład konsorcjum wchodzą europejskie firmy oferujące technologie open source, organizacje badawcze i dostawcy aplikacji brzegowych. Liderem konsorcjum jest Open Nebula Systems (Hiszpania), odpowiadająca za rozwój chmurowych rozwiązań zarządzających urządzeniami brzegowymi. Członkami konsorcjum zostali Umeå University (Szwecja), IKERLAN (Hiszpania), CETIC (Belgia), RISE Research Institutes of Sweden (Szwecja), SUSE (Niemcy), Acisa (Hiszpania), Nature4.0 (Włochy), a także Phoenix Systems i Atende Industries z Grupy Atende (Polska).

Skuteczna platforma dla chmury brzegowej musi stawić czoła złożonym wyzwaniom. Wynikają one z faktu współdziałania ze sobą urządzeń o ograniczonych zasobach, heterogenicznej infrastruktury, a także potrzeby spełnienia kluczowych dla dzisiejszego biznesu kryteriów, takich jak: wydajność, odporność, bezpieczeństwo, suwerenność danych i efektywność energetyczna. Uwarunkowania te wymagają rozproszonej architektury opartej o sztuczną inteligencję, gwarantującej automatyzację i przenośność funkcjonalności pomiędzy urządzeniami – zarówno w celu zarządzania
i dostosowywania zasobów i obciążeń, jak i reagowania w czasie rzeczywistym na możliwe incydenty i zagrożenia bezpieczeństwa.

W wyniku współpracy powstanie technologia wychodząca naprzeciw praktycznym potrzebom twórców aplikacji brzegowych, związanych z przyspieszeniem obliczeń, oszczędnością kosztów i energii. Główne obszary zastosowań nowej platformy dotyczyć będą technologii smart cities, rozwiązań przeciwpożarowych, cyberbezpieczeństwa oraz inteligentnej energetyki. Właśnie za filar związany z energetyką nowej generacji odpowiadają polskie spółki technologiczne Phoenix Systems i Atende Industries. Poprzez publikację części wyników projektu w modelu open source (np. system operacyjny Phoenix-RTOS) projekt wpisuje się w długofalową politykę UE.

–  Otwarte oprogramowanie wpływa na cyfrową autonomię Europy. Wychodząc naprzeciw hiperskalerom usług chmurowych, z dużym prawdopodobieństwem to właśnie technologia open source może dać Europie szansę na stworzenie i utrzymanie własnego, niezależnego podejścia cyfrowego i zachowanie kontroli nad procesami, informacjami i technologią –  piszą przedstawiciele Komisji Europejskiej w dokumencie „Strategia oprogramowania open source 2020-2023”.

– Cel projektu - zbudowania bazowej technologii nowej generacji dla środowisk Edge-IoT, działającej w oparciu o sztuczną inteligencję i narzędzia automatyzacji – to szansa na wypracowanie innowacyjnych rozwiązań dla energetyki i nie tylko.

"Wierzę, że technologia bazująca na systemie operacyjnym Phoenix-RTOS przeznaczonym dla Edge-IoTstanie się niezbędna dla rozwoju ekosystemu brzegowego UE" – mówi Kaja Swat, wiceprezes Phoenix Systems z Grupy Atende.