Jak zaskoczyć CFO rozwiązaniami firmy Nutanix oraz jak architektura No-SAN wpłynie na naszą przyszłość?

3/26/2014

Ciągle słyszę od moich klientów, że systemy oparte o standardowe macierze dyskowe są drogie. Jednak ma to swoje plusy. Cena zawsze jest wyznacznikiem czy będziemy mogli zbudować nasz system z 10 TB na dane, czy z 100 TB. Mówimy tu nie o setkach tysięcy złotych, a coraz częściej o milionach. Któż z nas nie zna scenariusza, gdzie administrator macierzy dyskowej, mówi nam, że nie mamy już miejsca na nowe usługi. Nie możemy pozwolić, aby na drodze naszego biznesu stawały tak trywialne kwestie.

Problemem nie jest tylko cena, ale również skalowność obecnych macierzy dyskowych, czas potrzebny na uruchomienie środowiska oraz potrzeba wykwalifikowanych administratorów specyficznych macierzy dyskowych.

Nautanix

Rozwiązaniem wszystkich powyższych problemów jest rozwiązanie firmy Nutanix . Nutanix stworzył nową architekturę opartą o środowisko NoSAN. Budując swoje rozwiązanie inżynierowie z Nutanix, wzorowali się na takich firmach jak Google, czy Facebook. Organizacje te rozbudowują swoją infrastrukturę w sposób liniowy. Poprzez dodanie serwera zwiększają moc obliczeniową całego systemu oraz zasoby dyskowe. W momencie awarii jednego z serwerów, po prostu go usuwają, zamieniając nowym. Skalowne, proste i tanie w rozbudowie. Nutanix postanowił przenieść tą wizję do mniejszych przedsiębiorstw.

Nutanix daje nam przede wszystkim ogromną elastyczność w rozbudowie naszego systemu pod dowolne aplikacje. Dostajemy w swoje ręce system:

  • odporny na awarie, gdzie dane są propagowane na poszczególne serwery,
  • z priorytetyzacją danych, gdzie często używane dane będą przechowywane na szybkich dyskach SSD, a te rzadziej używane będą spokojnie leżały na redundantnych dyskach HDD,
  • z jednym spójnym i ekstremalnie prostym systemem zarządzania,
  • z nieograniczonymi możliwościami rozwoju oraz przystępną ceną.

Skalowność

Zaczynając od jednej obudowy, możemy w prosty sposób rozbudowywać system o kolejne obudowy. W każdej z obudów możemy umieścić do czterech jednostek serwerowych.

Czas na rozbudowę

Możesz powiedzieć, że nie ma rzeczy idealnych i na pewno czas potrzebny na dodanie nowego serwera do farmy Nutanix jest skomplikowany. Nic baradziej mylnego! Dodanie nowego systemu wraz z wypakowaniem go z pudełka ogranicza się do 15-30 minut pracy. Wystarczy wkręcić obudowę 2 RU do szafy, podłączyć dwa interfejsy 10 Gb/s do swojej sieci, uruchomić proces dodawania systemu do farmy Nutanix, a na koniec cieszyć się zwiększoną mocną obliczeniową i nowymi zasobami dyskowymi.

Prostota obsługi

Programiści i architekci Nutanix stanęli na wysokości zadania przygotowując niezwykle przyjazny interfejs do zarzadzania Twoją farmą serwerów. Jeden spójny system, gdzie przydzielanie zasobów pod poszczególne wirtualne maszyny oraz tworzenie profili dla maszyn wirtualnych, jest tak przyjemny, że będziesz się dzielić swoimi wrażeniami nawet na wieczornych kolacjach ze swoją rodziną.

Rozwiązanie na polskim rynku pojawiło się stosunkowo niedawno, jednak zainteresowanie tą technologią jest niezwykle duże. Jako referencje rozwiązania wystarczy podać kilka instytucji, jak: Howard University, US Army, Think Finance czy dobrze znany eBay. Jestem przekonany, że za rok o tej porze, duża część z polskich instytucji będzie zadowolona z możliwości i prostoty obsługi, a w szczególności z oszczędności rozwiązań Nutanix wdrożonych na swoje potrzeby.