Jak standard 802.11ac zmieni jakość pracowników w Twojej firmie?

3/24/2014

W obecnych czasach praca w większości firm możliwa jest przy pomocy sieci bezprzewodowej. Daje ona ogromne możliwości, gdyż nie jesteśmy już przywiązani do stanowiska pracy. W ciągu ostatnich 5 lat nastąpiła również zmiana w mentalności nas wszystkich za sprawą urządzeń mobilnych. Często możemy spotkać członków zarządu pobierających najnowsze dane finansowe za pomocą iPada, albo administratorów pracujących w środowisku wirtualnym na telefonie komórkowym z Androidem. Nasze nastawienie do nowych technologii zmienia się, co skutkuje większym zapotrzebowaniem na lepszą jakość sieci bezprzewodowej.

Nowym standardem, który umożliwia wkroczenie w nowy wymiar pracy z sieciami bezprzewodowymi, jest standard 802.11ac. Standard ten zmienia wiele w metodzie dostępu do sieci bezprzewodowej, ale to, co jest najbardziej interesujące w tym zagadnieniu to pasmo (szybkość pobierania i wysyłania).

Aktualnie używanym standardem jest 802.11n. W teorii urządzenia pracujące w tym standardzie mogły pracować z przepustowością na poziomie 150-600 Mb/s. Jednak w praktyce kończyło się na 40-50 Mb/s do wykorzystania przez aplikację. Pozwala to na wygodną pracę, jednak ciągle brakuje nam przepustowości szczególnie w sytuacjach, gdy działamy przy dużych plikach (muzycznych, graficznych, aplikacjach) lub potrzebujemy dostępu do treści video powyżej standardu FullHD dla wielu użytkowników.

Standard 802.11c, zwiększa nam teoretyczną prędkość nawet do 6,7 Gb/s. Przy dzisiejszej pracy nad standardem możliwe jest uzyskanie w teorii 1,3 Gb/s. Jednak najciekawsza jest praktyka, gdzie uzyskuje się prędkości dla aplikacji na poziomie 230-350 Mb, co przy porównaniu z 802.11n daje olbrzymią zmianę w komforcie pracy. A to dopiero początek. Co ważne, cena punktów dostępowych pozostaje na tym samym poziomie, jak w przypadku urządzeń wspierających standard 802.11n.

Rzeczy, o których musisz pamiętać wybierając rozwiązanie 802.11ac dla swojej firmy:

  • Uważaj na karty sieciowe wykorzystujące standard USB 2.0. Nie uzyskasz maksymalnych przepustowości.
  • Inwestuj w karty wewnętrzne (np. MacBook Pro, Toshiba Satellite NB15t, Samsung Galaxy S4) lub karty wspierające interfejs USB 3.0 (np. ASUS USB-AC56).
  • Budując sieć w dużej firmie wykorzystaj przełączniki Cisco Catalyst 3650  albo Cisco Catalyst 3850 , które dzięki nowym układom UADP, wspierają wymuszanie polityki dla sieci przewodowej i bezprzewodowej z jednego miejsca. Zapewniają tym samym wsparcie do przepustowości wymaganych przez urządzenia pracujące w standardzie 802.11ac.
  • Wybieraj urządzenia przygotowane do wsparcia drugiej fali standardu 802.11ac, takie jak Cisco Aironet 3700 . Pozwoli to w przyszłości przejść na przepustowości powyżej 1 Gb/s w sieci bezprzewodowej, bez inwestycji w nowe punkty bezprzewodowe (jedynie przez dodanie modułu).
  • Szukając punktów dostępowych do mniejszy instalacji, zastanów się nad punktami dostępowymi Meraki.
  • Upewnij się, że zakupione przełączniki wspierają standard PoE+ (30W) i mogą zapewnić punktom dostępowym wymagane zasilanie.

Oczywiście przepustowość nie jest jedyną zmianą, która została dodana w standardzie 802.11ac. Między innymi dodana została niesamowita funkcjonalność Multi-user MIMO oraz kilka innych ciekawych funkcjonalności. Odsyłam więc w tym momencie do strony Wikipedii dotyczącej standardu 802.11ac lub od tego filmu: Fundamentals of 802.11ac.

Jeżeli chciałbyś usłyszeć więcej o tej technologii i zobaczyć ją w praktyce w oparciu o rozwiązania firmy Cisco lub innych partnerów, z którymi współpracujemy skontaktuj się z nami: [email protected]